Menu

Ćwiczenia aerobiczne na odchudzanie

Sierpień 29, 2017 - ODCHUDZANIE
Ćwiczenia aerobiczne na odchudzanie

Popularność tzw. aerobów wzrasta z każdym dniem. Wpływ na to ma bez wątpienia wzrastająca ilość osób borykających się z nadwagą. Ludzie coraz częściej decydują się na trening aerobowy, którego celem jest redukcja zbędnych kilogramów.

Aerobik – dobre rozwiązanie na nadwagę?

Termin aerobik na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat kilka razy zmieniał swoją definicję. Aktualnie jest interpretowany bardzo szeroko. Form aerobowych jest mnóstwo. W każdym fitness-clubie oferuje się inne programy.

Aerobik to nie tylko układ choreograficzny na odchudzanie. To także inne ćwiczenia, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. To, czy trening ma charakter aerobowowy nie jest definiowane przez formę, a: częstotliwość, objętość, intensywność.

Intensywność ćwiczeń aerobowych powinna wynosić minimum 65% tętna maksymalnego. W początkowej fazie (przygotowawczej) można trenować z nieco mniejszą intensywnością. Należy jednak mieć świadomość, że taki trening nie pozwoli realnie obniżać poziomu tkanki tłuszczowej.

Jeśli zaś chodzi o objętość treningową, to nie powinna być ona mniejsza niż 90-120 minut tygodniowo. Ze względu na fakt, że czerpanie energii z materiału zapasowego (tkanki tłuszczowej) ma miejsce dopiero po kilkunastu minutach, jedna sesja treningowa powinna trwać nie mniej niż 30-45 minut.

Częstotliwość treningu ustalana powinna być w oparciu o cel. Maksymalne obciążenie to około 4-5 godzin treningu tygodniowo. Większa ilość może skutkować tzw. przetrenowaniem.

Jakie efekty dają ćwiczenia aerobiczne?

Najważniejszą właściwością ćwiczeń o charakterze aerobicznym jest oczywiście redukcja tkanki tłuszczowej. To jednak nie wszystko.

Poza tym, trening aerobowy:

Korzyści z realizacji planu aerobowego jest mnóstwo. Ćwiczenia tego typu zalecane są również w ramach profilaktyki. Aerobik wpisuje się doskonale w zasady zdrowego trybu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *