Menu

Jak rozpoznać depresję?

Lipiec 11, 2017 - ZDROWIE
Jak rozpoznać depresję?

Pogorszenie nastroju, zły humor, czy krótkotrwały brak chęci do działania bardzo często określany jest mianem depresji. Takie objawy pojawiają się w życiu każdego człowieka, niekoniecznie dotkniętego poważną chorobą jaką jest depresja.

O depresji można mówić dopiero wtedy, gdy objawy utrzymują się co najmniej przez dwa tygodnie.

Jakie objawy towarzyszą depresji?

Wyróżniamy cztery typy objaw depresji, a mianowicie:

Objawy emocjonalne – nadmierna drażliwość, zniecierpliwienie, bezustannie towarzyszący smutek, ataki lęku i strachu, płacz.

Objawy poznawcze – pesymizm, obniżenie samooceny, krytyczne spojrzenie na siebie, oskarżanie samego siebie.

Objawy somatyczne – złe samopoczucie fizyczne, brak chęci do jedzenia, ogólne osłabienie organizmu, zaburzenie rytmu dnia.

Objawy motywacyjne – trudność podejmowania jakichkolwiek decyzji, brak motywacji do działania.

Co przyczynia się do występowania depresji?

Wiedząc w jaki sposób objawia się depresja, warto zaznajomić się najczęściej występującymi przyczynami tej niezwykle poważnej choroby. Ta wiedza umożliwi nam nie tylko ograniczenie ryzyka, ale także skuteczną walkęz problemem.

Wyróżniamy dwa rodzaje typów przyczyn depresji:

Przyczyny somatyczne – zażywanie niektórych leków, zaburzenia o charakterze hormonalnym, ciąża/poród, zakażenia, urazy głowy.

Przyczyny psychiczne – wszelkiego rodzaju wydarzenia, które wiążą się z porążką lub stratą kogoś/czegoś, tj: rozwód, śmierć bliskiej osoby, bankructwo itp..

Jak leczyć depresję?

Depresja to choroba, której nie należy lekceważyć. W momencie kiedy symptomy występują przez kilka tygodni, należy skonsultować się ze specjalistą – lekarzem psychiatrii, celem konsultacji.

Zazwyczaj zalecana jest psychoterapia lub farmakoterapia (często stosowane jednocześnie). Forma leczenia uzależniona jest od poziomu zaawansowania oraz przyczyn występowania problemu. Podejście w każdym z przypadków ma charakter indywidualny.

Warto przy tym zauważyć, że leczenie depresji może trwać zarówno kilka tygodnii, jak i nawet kilka-kilkanaście lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *