Menu

Menopauza – pierwsze objawy

Grudzień 29, 2016 - ZDROWIE
Menopauza – pierwsze objawy

Klimakterium to okres w życiu kobiety, który określany jest mianem przekwitania. W tym czasie organizm przechodzi ze stanu płodnego, w niepłodny. Menopauza rozpoczyna swój bieg w momencie ustania miesiączkowania. Jednakże na kilka lat przed mogą pojawić się pierwsze objawy, okres ten określany jest jako premenopauzalny.

Menopauza – w jakim wieku?

Moment w którym pojawia się menopauza zależny jest od indywidualnych uwarunkowań. Zależy to od trybu życia, przeżytych chorób, czasu wystąpienia pierwszej miesiączki i wielu innych rzeczy. Przez wpływ tak wielu czynników trudno sprecyzować kiedy menopauza może pojawić się w danym przypadku.

Najczęściej zdolność rozrodcza ulega zmniejszeniu w okolicach 40-tki. Jest to wiek w którym czas najwyższy pomyśleć o tym, co spotka nas w ciągu najbliższych lat.

Menopauza – pierwsze objawy

Menopauza objawia się poprzez deregulację miesiączkowania oraz wiele innych pomniejszych zachowań naszego organizmu, takich jak:

Menopauza – przyczyny

Zmiany w organizmie kobiety wywoływane są przez hormony płciowe: estrogeny i progesteron. Zaburzenia w ich produkcji doprowadza do zachwiania równowagi, co powoduje szereg uciążliwych przypadłości.

Menopauza – jak leczyć?

W okresie menopauzalnym można podjąć różne formy leczenia. Profilaktyczne działania można rozpocząć nawet na kilka lat wstecz, celem złagodzenia wszelkich występujących objawów.

Konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu jest konieczna tylko wtedy, gdy objawy są na tyle uciążliwe, że przeszkadzają nam w normalnym funkcjonowaniu. W przeciwnym wypadku można zaakceptować stan rzeczy i czekać na jego ustanie. Według lekarzy okres menopauzalny trwa cztery lata.

Aby określić czy wkroczyliśmy w okres menopauzalny można skorzystać z dostępnych bez recepty specjalnych testów. Nie zawsze bowiem zaburzenia miesiączkowania, czy zlewne poty muszą oznaczać menopauzę. Może to również oznaczać ciążę lub inne zaburzenia na tle hormonalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *